Szczury to zwierzęta silnie stadne. Potrzebują więc towarzystwa swojego gatunku (tej samej płci lub jedna płeć kastrowana). Najlepiej gdy stadko tworzy 3 i więcej osobników, ale 2 to absolutne minimum. Minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurów wg polskich standardów (jedne z niższych w Europie) to 60x40x70cm (dł. x gł. x wys.). Zaleca się jednak klatki o wymiarach ok. 80x50x80, która pomieści do 4 szczurów. Oczywiście im większa klatka tym lepiej.
Niezależnie od tego jak dużą klatkę mają szczury, konieczny jest codzienny, minimalnie dwu godzinny wybieg.
Klatka oprócz prawidłowych wymiarów, musi też być odpowiednio wyposażona. Co z tego, że klatka duża jeśli brak "umeblowania" spowoduje, że zwierzaki korzystać będą tylko z kuwety?
Wyposażenie klatki:
- pięterka - pełne (nie z prętów - niebezpieczne dla łapek), plastikowe lub inne tworzywo łatwe do umycia (drewniane wymagają dodatkowego zabezpieczenia - zasikane będą śmierdzieć, nie da rady ich domyć, szybko będą nadawały się do wyrzucenia
- mebelki z polaru: hamaczki, tunele, norki, domki...
- domki plastikowe (np Sputnik XL albo Iglo firmy Savic)
- rury, plastikowe koszyczki, durszlaki
- drabinki, mostki
- miseczka,
- poidełko z zawsze świeżą wodą,
- kuwetki ze ściółką (rodzaje poniżej).
Ściółki - rodzaje:
- TROCINY. Najpopularniejszy rodzaj ściółki (prawdopodobnie dlatego, że jest najtańszy). Bardzo mało chłonne. Mogą wywoływać uczulenia. Dookoła klatki zawsze będą się walać porozrzucane przez gryzonia wióry. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na jakość ściółki (czy nie jest zanieczyszczona) oraz to czy jest z drzew liściastych (trociny z drzew iglastych częściej powodują alergie i problemy z układem oddechowym). Do użytku nadają się tylko trociny odpylone. Nie polecam tej ściółki dla szczurków, ponieważ jej mała chłonność spowoduje przykre zapachy z klatki i konieczność częstego sprzątania w klatce.
- PELLET (żwirek drewniany). Bardziej chłonna niż trociny, co oznacza rzadsze sprzątanie ;). Bardziej wydajna, dobrze pochłamnia zapachy. Odpowiednio często wymieniany nie pyli. Jest cięższa niż trociny, więc nie będzie się tak rozsypywać wokół klatki.
- ŻWIREK SILIKONOWY: Świetnie pochłania wilgoć i zapachy. Nie nadaje się do pokrycia całej kuwety, jedynie do kuwetek narożnych z rusztem. Silne właściwości higroskopijne powodują wysuszanie łapek a sam żwirek jest ostry o może kaleczyć. Nie może zostać zjedzony
- ŻWIREK BENTONITOWY. Nie należy stosować go na całą powierzchnię kuwety - po wchłonięciu wilgoci zbryla się, tworząc ciężkie do usunięcia ciągnące się grudki. Niektóre szczury próbują go zjadać, co jest dla nich niebezpieczne. Jest chłonniejszy od zwykłych trocin, ale mniej niż granulat. Stosuje się go tylko w kuwetkach narożnych z rusztem.
- ZRĘBKI. Naturalne, nie pylące, chłonne. Bardzo wydajne.Na koniec zdjęcie uroczych szczurków.(źródło zdjęcia: http://uroda-zdrowie.eu)Następny post o żywieniu. Postaram się jeszcze przed świętami.Pozdrawiam,Mo-Wu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz