Translate

sobota, 14 grudnia 2013

Historia szczura domowego i tryb życia.

SYSTEMATYKA:
DOMENA:            eukarionty (Eukaryota)
KRÓLESTWO:        zwierzęta (Animalia)
TYP:                    strunowce (Chordata)
PODTYP:              kręgowce (Vertebrata)
GROMADA:         ssaki (Mammalia)
PODGROMADA:   ssaki właściwe
INFRAGROMADA: łożyskowce (Placentalia)
RZĄD:                  gryzonie (Rodentia)
RODZINA:             myszowate (Muridae)
RODZAJ:              szczur (Rattus)
GATUNEK:             szczur śniady (Rattus rattus
                           szczur wędrowny (Rattus norvegicus)
                           szczur polinezyjski (pacyficzny)
PODGATUNEK:       szczur laboratoryjny (Rattus spp.)


"Szczury laboratoryjne są wyhodowaną i wyselekcjonowaną krzyżówką dwóch dzikich gatunków: szczura śniadego (Rattus rattus) i szczura wędrownego (Rattus norvegicus)(...). (...) Nie sposób dziś dokładnie określić pochodzenie szczurów laboratoryjnych. Prawdopodobnie większość szczepów pochodzi od szczura wędrownego lub jest wynikiem jego krzyżówek za szczurem śniadym. Wiadomo jednak, że już około roku 1822 w Wielkiej Brytanii, w okolicy Bristolu, pokazywano w zwierzyńcach albinotyczne szczury jako swego rodzaju ciekawostkę przyrodniczą. Jednym z najstarszych szczepów szczurów laboratoryjnych jest Wistar, opisany w literaturze specjalistycznej już w 1912 roku. Dziś do najbardziej znanych i najczęściej używanych szczepów, oprócz Wistara należą: Spraque-Dawley, August, Lewis, Bufallo oraz Long Evans. W Polsce do badań najczęściej wykorzystuje się szczep Wistar oraz szczury nieszczepowe będące krzyżówkami między-szczepowymi." Marcin Jan Gorazdowski, Hobby: Szczury, wyd. "ERGOS"
Szczury domowe to po prostu szczury laboratoryjne, które ktoś zaczął trzymać jako zwierzę towarzyszące. ;)

Szczur laboratoryjny: 
  • Długość życia: 2-3 lata
  • Długość ciała: do 30cm samce i do 25cm samice
  • Długość ogona: 12-25 cm
  • Waga: samce -> 400-600 gram, samice -> 350-450 gram
  • Dojrzałość płciowa: w wieku ok. 4 tygodni


TRYB ŻYCIA:
!SZCZURY TO ZWIERZĘTA STADNE! Trzymamy przynajmniej 2 osobniki (tej samej płci lub gdy co najmniej jedno jest kastrowane/sterylizowane). Szczury porozumiewają się ze sobą za pomocą ultradźwięków, więc z nami nie pogadają, towarzysz jest im również potrzebny do wspólnych zabaw, gdyż są to zwierzęta bardzo inteligentne i w klatce same będą się nudzić. Szczury śpią wtulone w siebie, co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i ciepło oraz gryzonie nawzajem czyszczą sobie futerko (iskanie). Osobiście kupując swojego pierwszego szczura (Aurora [*]) posłuchałam złej rady i kupiłam jednego osobnika i naprawdę tego żałowałam. Widziałam jak się nudziła gdy nie mogłam się z nią pobawić i więcej tego błędu nie popełnię. 
Dzicy przodkowie szczura domowego prowadzą nocny tryb życia. Natomiast ogony udomowione są równie aktywne w nocy jak i w dzień, a wszystko zależy od upodobań naszych gryzoni. ;)
Szczury to zwierzęta wszystkożerne (o żywieniu będzie osobna notka).


Wiem, że trochę przydługi post ale od czegoś trzeba było zacząć. Mam nadzieję, że wam się spodobało i w czymś pomogło. Następna notka o wyborze szczura i warunkach w jakich go trzymamy. 
Komentarze mile widziane. 
Pozdrawiam, 
Mo-Wu.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz