Translate

wtorek, 7 stycznia 2014

Oswajanie.


(źródło obrazka: http://planeta-zwierzat.pl)
Mamy już zwierzaka, ale on się nas boi i nie chce się z nami bawić. Nowego szczurka należy oswoić. Oswajanie polega na przyzwyczajeniu szczura do naszego zapachu, dotyku, etc. Oprócz właściwego oswajanie można do klatki włożyć jakiś kawałek ubrania lub czegokolwiek przesiąkniętego naszym zapachem.
Istnieją dwie metody oswajania:
  • na siłę
  • i po dobroci.
Nie wolno mieszać dwóch metod bo nie przyniesie to efektu.

Metoda na siłę:
Polega na braniu szczurka na ręce wbrew jego woli i pozwolenie mu na bieganie po sobie. (szczurek będzie przerażony więc będzie się załatwiał <i to bardzo śmierdząco>, warto założyć ciuchy do prania).

Metoda po dobroci:
Polega na nie przymuszaniu szczura do kontaktu z nami. Wkładamy do klatki rękę by szczurek mógł ją obwąchać, nie wykonujemy żadnych gwałtownych ruchów. Rękę trzymamy dość długo, jeśli szczurek podejdzie, obwącha i ucieknie to nie zrażamy się tylko trzymamy rękę dalej w klatce, bo szczurek przyjdzie jeszcze raz za chwilę. Po pewnym czasie szczurek wejdzie nam na rękę, ale możemy go do tego zachęcić smakołykiem. ;) Możne również spróbować delikatnie pogłaskać szczurka, ale raczej nie na samym początku.

Jak długo to trwa?
To jak szybko szczurek się oswoi zależy od wieku szczurka (im młodszy tym szybciej się oswoi), od tego czy miał wcześniej kontakt z człowiekiem (te które nie miały są dzikie, duże prawdopodobieństwo, że ugryzą, trudniej je oswoić), od charakteru szczurka (towarzyskie, ciekawskie i ufne oswoją się szybciej niż te strachliwe). Oswajanie może zająć od kilku dni do miesiąca.

Następna notka: odmiany szczurów domowych.
Pozdrawiam,
Mo-Wu